Het Creative Europe Werkprogramma van 2027 is gepubliceerd. In dit werkprogramma worden alle verwachte calls voor 2027 genoemd en kort omschreven. Dit is het laatste jaar van het Creative Europe programma – vanaf 2028 wordt het programma opgevolgd door het AgoraEU programma, maar daarover staat inhoudelijk nog niets vast.
De exacte data en inhoud van de calls zijn pas bekend als ze gepubliceerd zijn. Op dat moment proberen we ook zo snel mogelijk vertalingen te publiceren op de Creative Europe Desk NL website.
In hoofdlijnen verschilt het werkprogramma van 2027 niet veel van die van voorgaande jaren. Een paar opvallende zaken in het werkprogramma:
Cultuur
- De European Cooperation Projects (COOP) call gaat in het voorjaar weer open voor kleinschalige, mediumgrote en grootschalige projecten. Hoe lang de call open blijft is op dit moment nog niet bekend, de verwachting is dat deze net zo kort open is als in het afgelopen jaar (die ging in 3 maart open, met een deadline op 5 mei, twee maanden dus).
- De call Circulation of European Literary Works wordt in het najaar van 2026 verwacht.
- Er komt een specifieke call gericht op ondersteuning van bepaalde non-EU landen (kandidaatlidstaten en European Neighbourhood Insturment-landen) die deelnemen aan Creative Europe;
- Er komt een nieuwe oproep in het kader van "Music Moves Europe" die zich richt op technologische innovaties, waaronder het ontwerp en de toepassing van digitale en op AI gebaseerde instrumenten en oplossingen binnen de muzieksector;
- Er komt een nieuwe EU-prijs voor de podiumkunsten –
- Er komt een actie in samenwerking met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) om EU-richtlijnen op het gebied van cultuur, gezondheid en welzijn te ontwikkelen voor beleidsmakers en belanghebbenden,
- Het onderdeel Cultuur zal ook steun verlenen aan andere prioriteiten die uit het "Culture Compass" voortvloeien, met name op het gebied van gegevensverzameling en -analyse met betrekking tot de culturele en creatieve sectoren.
MEDIA
- Het programma blijft gezamenlijke ontwikkeling en productie van Europese audiovisuele werken ondersteunen. Dat gebeurt onder meer via European Slate Devleopment, European Co-Development, Video Games and Immersive Content Development, en TV & Online Content Development en blijven grotendeels onveranderd.
- Creative Europe wil het concurrentievermogen en de duurzaamheid van de audiovisuele sector verder versterken via onder meer European Film Distribution, European Film Sales, Innovative Tools and Business Models, en Talent and Skills Development. Ook binnen dit onderdeel krijgt AI een steeds prominentere plaats. Zo wordt e oproep rond innovatieve tools en bedrijfsmodellen sterker afgestemd op de ontwikkeling, het testen en het gebruik van AI-oplossingen voor immersieve en interactieve content.
- Via onder meer Networks of European cinemas, European Festivals, en Films on the Move wil Creative Europe de zichtbaarheid en toegankelijkheid van Europese audiovisuele werken blijven vergoten en bij een breder en diverser publiek brengen.
- Deelname van verschillende EU-lidstaten wordt verder verbreed en samenwerking tussen landen met verschillende audiovisuele capaciteiten wordt gestimuleerd.
- Via MEDIAInvest, in samenwerking met InvestEU, worden ook publieke en private middelen samengebracht om investeringen in de audiovisuele sector te ondersteunen.
- Er komt speciale aandacht voor de distributie van films in Estland, Letland, Litouwen en Oekraïne. De maatregelen moeten de Europese distributiecapaciteit in deze landen versterken en tegelijk de distributie via in Rusland gevestigde distributeurs en kopers ontmoedigen.
- Er komen ook nieuwe maatregelen om de samenwerking tussen Europese en Koreaanse audiovisuele professionals te stimuleren en andere marktpartijen te stimuleren voor coproducties.
Cross-sectoraal
- De call Creative Innovation Lab zal verder worden afgestemd op de uitvoering van de EU-strategie voor de toepassing van AI, en met name op de invoering van AI-oplossingen om de online vindbaarheid van audiovisuele, muzikale en literaire inhoud te verbeteren.
- De acties Journalism Partnerships, Media Pluralism Monitor en European Board for Media Services blijven naar verwachting grotendeels onveranderd, al wordt de focus soms iets aangescherpt.
Wat komt er na 2027?
2027 is het laatste jaar van het huidige Creative Europe-programma. Vanaf 2028 wil de Europese Commissie de ondersteuning van cultuur en MEDIA voortzetten binnen het toekomstige AgoraEU.
Het werkprogramma 2027 vormt daarmee niet alleen de laatste subsidieronde van de huidige programmaperiode, maar ook een brug naar de volgende Europese begrotingsperiode 2028-2034. Voor organisaties is het daarom interessant om zowel de laatste Creative Europe-oproepen op te volgen als zich tijdig voor te bereiden op wat daarna komt.